نوسا دکور-سقف کناف
20
دسامبر

درباره کناف

کناف

در حوزه معماری و طراحی دکوراسیون استفاده از مواد و تکنیک های جدید روز به روز در حال گسترش است. زیباسازی محیط اطراف نسبت به گذشته تفاوت‌های چشمگیری داشته است. در این میان می توان از شرکت کناف و محصولات آن نام برد که با توسعه فناوری های جدید و به اقتضای نیاز و سلیقه امروز طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا پیدا کرده است. زیبایی، افزایش کیفیت مواد، سرعت و امنیت اجرا ، از جمله مواردی هستند که هم برای اجراکنندگان و هم برای مصرف کنندگان نهایی ارزش و اهمیت دارند. در این مطلب قصد داریم همه چیز درباره کناف اعم از این که از کجا آمده و چه تاریخچه ای دارد و انواع محصولات کناف، مزایا و معایب کناف و نحوه اجرای کناف را بررسی کنیم.

تاریخچه پیدایش کناف :

کناف یا کناوف به آلمانی : (Knauf) یک نام تجاری و در واقع، نام خانواده و مؤسسه‌ای با فعالیت‌هایی در سطح بین‌المللی و ویژگی‌های ممتاز است. این شرکت علاوه بر گستردگی و وسعت خود، یک مؤسسه خانوادگی اصیل بوده که این موضوع عامل مهمی در رشد و پیشرفت چشمگیر آن است. از ویژگی‌های این شرکت سرعت در تصمیم‌گیری، ابداع و نوآوری در صنعت ساختمان، سرمایه‌گذاری‌های پیوسته و حمایت از ایده‌های نوین کارکنان آن است، که آن را از سایرین، متمایز ساخته‌است.

این شرکت، توسط کناف آلمان (Knauf Gips KG)، در سال ۱۹۳۲ بنیانگذاری شد و هم‌اکنون، به طور مشترک و با هماهنگی، سایر اعضای خانواده کناف این گروه را رهبری می‌کنند. کار در منطقه زارلاند (Sarland) در کشور آلمان شروع شده و با توسعه و تنوع بخشیدن به این تولیدات در سطح بین‌المللی، در زمینه‌های زیر فعالیت دارد:

سیستم‌ها و مصالحی که بر مبنای ماده معدنی گچ تولید می‌شوند.

عایق‌های صوتی و حرارتی

استخراج سنگ آهک و تولید مصالح مرتبط با این ماده ساختمانی

مصالح و مواد ساختمانی بر پایه گچ و سیمان

تجهیزات و ماشین‌آلات تولیدکننده مصالح فوق

در دفاتر و کارخانجات این شرکت در سراسر جهان، بیش از ۱۸۰۰۰ نفر فعالیت دارند که تلاش همگی آن‌ها، حصول موفقیت شرکت و در نتیجه، ایجاد امنیت اقتصادی و رشد و توسعه حرفه‌ایِ خود است.

یکی از اصول این شرکت، تأسیس واحدهای صنعتی در مناطقی است که مواد اولیه فراوان و بازار مصرف مناسب این تولیدات، وجود داشته باشد. در این راستا واحدهای متعدد تولیدیِ این گروه در شرق اروپا و نقاط مختلف آسیا در حال احداث است که نتیجه آن، افزایش اشتغال و تولید مواد و مصالحی با کیفیت ممتاز برای برآورده کردن نیازهای فردای این جوامع می‌باشد.

نوسادکور-سقف کناف

شرکت کناف در ایران:

شرکت کناف ایران، در سال ۱۳۵۵ به نام شرکت وال بورد ایران و با هدف تولید شش میلیون متر پانل گچی، توسط بخش خصوصی تأسیس شد. مراحل راه‌اندازی این شرکت در خلال انقلاب اسلامی متوقف شد؛ تا این که در سال ۱۳۵۹ تحت پوشش سازمان صنایع ملی قرار گرفت و در سال ۱۳۶۰ نام آن، به روکش گچ ایران تغییر پیدا کرد. در سال ۱۳۶۵ قسمت اعظم سهام شرکت، به بانک مسکن انتقال یافت و این شرکت در سال ۱۳۶۹ به تولید رسید، ولی متأسفانه به علت عدم دسترسی به تکنولوژی مناسب، محصولات آن از کیفیت خوب برخوردار نبود؛ تا این که سهام متعلق به بانک مسکن در سال ۱۳۷۴ به شرکت کناف آلمان واگذار شد و نام آن به کناف ایران تغییر یافت. این شرکت هم‌اکنون، با مالکیت کناف آلمان مشغول به فعالیت می‌باشد.

بیشتر بخوانید  مزایا و معایب سقف کناف

کناف سقف چیست؟

کناف سقف یکی از مصالح ساختمانی است که بیشتر به جای گچ مورد استفاده قرار می گیرد. سقف یکی از مهمترین فاکتورها در دکوراسیون داخلی منزل است و استفاده از کناف به شما این امکان را می دهد تا طرح های متنوعی را بر روی سقف پیاده سازی کنید. علاوه بر این سقف کناف وزن کمتری نسبت به سایر مصالح دارد و در برابر زلزله مقاومت بالاتری از خود نشان می دهد. در ادامه این مقاله به معرفی کناف و مزایای استفاده از سقف کناف در قسمت های مختلف خانه می پردازیم.

کاربرد کناف

عموما کناف درساختمان های موجود درکشور مابه صورت مصالح مصرفی در دیواره ها و سقف ها استفاده می شود که با توجه به رنگ وظرفیت ومقاومت موجود کناف در اجزای سازه خاص خودش به کار برده می شود .مثلا در دیوار ضد حریق مورداستفاده قرار می گیرد.

این نوع دیوار به عنوان سدی در برابر عبور آتش و حرارت ناشی از آن عمل میکند و زمانی که در یک سمت کانون آتش و حرارت بسیار بالا وجود دارد، دمای سمت دیگر (سمت ایمن) از اندازه محدودی تجاوز نمینماید. از سیستمهای حفاطت ساختمان در برابر حریق جهت حفاظت تیرها، ستونها و سایر اعضای سازههای فولادی و همچنین پوشش داکتها و کانالهای تأسیساتی در برابر آتش مستقیم (تا 180 دقیقه) استفاده میشود. در این ساختار دو روش اجرایی وجود دارد؛ اجرای پوشش با زیرسازی فولادی و بدون زیرسازی. پوشش اجزا با استفاده FM  ( یا در موقع لزوم صفحات مقاوم در برابر حریق و رطوبت FR از صفحات مقاوم در برابر حریق ) صورت میگیرد.

یک نوع استفاده دیگر کناف درسقف های کاذب مشبک است که سقفهای کاذب یکپارچه، بدون درز بوده و ساختار آنها از اتصال صفحات روکش دار گچی به زیرسازی فولادی که به سقف اصلی متصل میباشد، تشکیل میشود. این ساختار از نظر معماری بسیار منعطف بوده و در ساخت سقفهای معلق تزئینی (دکوراتیو) کاربرد ویژه دارد. اجرای سریع و آسان، عبور آسان تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، انعطاف معماری بالا و امکان دستیابی به مشخصاتی نظیر عایق حرارتی و صوتی و مقاومت در برابر حریق و رطوبت از ویژگیهای این ساختار میباشد. قطعات کارخانه های استاندارد برای اجرای انواع مقاطع تا و خم تزئینی تولید و عرضه میگردند. با استفاده از این قطعات، میتوان پیچیده ترین طرحهای معماری را با دقت، سرعت و کیفیت بالا اجرا نمود.

بیشتر بخوانید  نصب سقف کشسان در مراکز بهداشتی درمانی_نوسادکور

نوسا دکور-سقف کناف

انواع محصولات کناف:

1- صفحات روکش دار گچی :

این صفحات دارای هسته گچی بوده و سطح و لبه های طولی آنها با کاغذ مخصوص پوشانده شده است . صفحات روکش دار گچی در 4 نوع تولید می شود:

الف- صفحه روکش دار معمولیRG) برای مصارف عمومی(

ب- مقاوم در برابر رطوبتMR)جهت استفاده در فضاهای مرطوب(

ج- مقاوم در برابر حریقFR) جهت استفاده در محل هایی که نیاز به محافظت در برابر حریق وجود دارد م مانند تیرو ستون فولادی(

د- مقاوم در برابر حریق و رطوبتFM) جهت محافظت از داکت های تاسیساتی(

2- صفحات مسلح سیمانی (AQUAPANEL) :

ترکیبی از سیمان پرتلند، پرلیت، سیلیس، دانه های رس منبسط شده سبک و افزودنی های خاص دیگر بوده که پشت و رو و لبه های طولی آن به وسیله شبکه ای از الیاف شیشه (فایبر گلاس) مسلح شده است. که دردو نوع داخلی(مخصوص مکانهای مرطوب مانند استخرو سونا ) و خارجی (مخصوص نما) تولید و به کار برده می شود.

3- صفحات گاردکس :

این صفحات به واسطه مشخصات ویژه در ترکیبات هسته گچی و لایه فیلیس فایبرگلاس پوشیده شده و ضمن سازگاری با محیط زیست مقاومت بالایی در برابر حریق، رطوبت و در برابر کپک زدگی با قابلیت تنفس دارد.

4- صفحات Diamant :

به دلیل استفاده از الیاف شیشه و مواد سیلیکونی چگالی و مقاومت بیشتری در مقابل ضربه دارد.

5 صفحات آکوستیک و تصفیه هوا (CLEANEO)

هسته گچی تشکیل دهنده این صفحات حاوی زئولیت (Zeolitee) می باشد که سطح آلاینده های موجود در هوا از جمله دود سیگار ، آمونیاک، بنزن، و… را کاهش می دهد. و سوراخ های موجود در این صفحات نیز موجب جذب صدا شده و آلودگی صوتی محل کار و زندگی را کاهش دمی دهد.

6- تایل های گچی و معدنی :

این تایلها درابعاد 60*60 در سقف های کاذب مشبک کناف به کار می روند. این تایل ها از الیاف معدنی پشم سنگ ، خاک رس ، پرلیت و نشاسته ذرت تشکیل شده که  صد در صد قابل بازیافت می باشد و عاری از مواد شیمیایی مضر مانند آزبست و فرمالدهیدها هستند.سازه های شبکه ای به همراه آویزهای قابل تنظیم که به سقف اصلی متصل است به همراه این تایلها سقف را تشکیل می دهند. زیبایی و طرح های متنوع تایل ها و مقاومت آنها در برابر حریق و زلزله و امکان دسترسی به فضای پشت سقف کاذب به محبوبیت آنها افزوده است.از انواع آن می توان به تایل ساده رنگ شده سفید و روکش دار (روکش pvc) بر روی تایل و یا با روکش آلومینیوم در پشت آن) اشاره کرد. تایل های ساده بدون سوراخ بوده و جاذب صوت نمی باشد.

7- تایل های Heradesign  :

این تایل ها از پشم چوب طبیعی و پودر مگنزیت که با آب مخلوط و مستحکم شده ، تشکیل شده است. از خصوصیات آنها مقاومت در برابر ضربات مکانیکی ، مقاوم در برابر  رطوبت، جاذب صوت و قابلیت رنگ پذیری است. لذا مناسب برای آکوستیک نمودن فضاهای ورزشی، آموزشی، سالن های آمفی تئاتر، استخر، ساختمان اداری و … می باشد. و به دلیل رنگ پذیری فضا را زیبا می کند.

بیشتر بخوانید  سقف کشسان چیست و نکات کلیدی نصب سقف کشسان

8- تایل های آکوستیک :

ویژگی اصلی این تایل ها جذب صوت می باشد که با رده های جذب صوت مختلف ارایه می گردد.این تایل ها از نظر طرح ، تعداد و ابعاد سوراخ ها متنوع می باشد.

9-  soundboard :

پنلی است که می تواند به عنوان کمک به سیستم اعلام عمومی مانند بیمارستان و مراکز درمانی مورد استفاده قرار بگیرد. به این ترتیب که این پنل درسقف یا دیوار قرار می  گیرد و بلندگوها در پشت آن قرار گرفته ودر هنگام استفاده از بلند گوباعث شنیده شدن صدا به صورت یکنواخت در فضا می شود که این کار به کاهش تعداد بلند گوها کمک کرده و از نظر ظاهر نیز به دلیل پیدا نبودن بلند گو ها باعث افزایش زیبایی نیز می شود.

10- تایل محیط تمیز:

این نوع تایل ها سطحی صاف و غیر قابل نفوذ داشته و امکان رشد، تکثیر ویا ترکیب شیمیایی با میکروب ها و باکتری های موجود در فضا که به سطح تایل می چسبند را نمی دهد. این تایل مورد استفاده در بیمارستان ، آزمایشگاه ها، صنایع داروسازی، آرایشی، بهداشتی و صنایع غذایی و … می باشد.

نوسادکور-سقف کناف

11- تایل هایژن :

این تایل ها مانند کاتالیزور عمل کرده و هوا را یونیزه می کند. یون های ایجاد شده در محیط با انواع باکتری ها و قارچ ها ترکیب شده و آن ها را از بین می برد.

12- تایل فلزی :

از جنس آلومینیوم با فلیس مشکی در پشت می باشد.

13- مقاطع فولادی سبک(سازه ها)

14- سازه های سپری سقف مشبک

15- ادوات اتصال و متعلقات

16- دریچه های دسترسی :

جهت دسترسی به پشت سقف کاذب و داکتهای تاسیساتی درون دیوار و …

17- ابزار

18- اندود پاششی ورمی پلاستر (Vermiplaster)

بر روی تیرها و ستونها پاشیده می شود که باعث ایجاد یک لایه مقاوم در برابر حریق میشود. که یکی از سریع ترین و بهترین راه ها برای مقاوم سازی سازه در برابر آتش میباشد.

19- بتونه درز گیرکناف :

این بتونه به همراه نوار درز گیر اجراشده ودرز میان دو پنل را می پوشاند تا سطحی صاف به وجود آید . علت استفاده از نوار این است که محل درز مسلح شده و ترک نخورد.

20- ماستیک کناف :

ماستیک کناف جهت دستیابی به سطحی صاف و یکدست بر روی سطوح ایجاد شده با پنل های گچی اجرا می شود، که می توان روی آن پوشش نهایی را انجام داد.